Відвідування музею «Історія та сучасність техніки» Хмельницького національного університету

В рамках ознайомлення студентів 1-го курсу спеціальності «Телекомунікації та радіотехніка» із історичною ретроспективою розвитку техніки та застосуванням в технічних засобах електронних комунікацій 31 березня 2023 р. відбулось відвідування музею «Історія та сучасність техніки» Хмельницького національного університету.

В п’яти тематичних залах на численних стендах і експонатах представлена інформація щодо розвитку технічних засобів людства починаючи із стародавніх часів до сьогодення. Перші зали охоплюють розвиток технічного мислення людства ще на початку перших сторіч нашої ери в напрямку поступового удосконалення механічних предметів в побуті, військовій справі, пристосувань землеобробки, швейних та ткацьких машин. Вони стали основою для технологічного прориву у теперішній час високих технологій електронної промисловості. Під час ознайомлення доповідачі підкреслювали важливість досягнень теоретичних засад та механічного устаткування для формування технологічної бази виробництва засобів електронних комунікацій, отже без підтримки високоточної механічної обробки  існування сучасної електронної бази промисловості є неможливим.

Найбільше зацікавлення студентів викликала експозиція музею, присвячена історії розвитку електронних комунікацій та комп’ютерних технологій, що натепер не можуть існувати одна від одної. Під час проведення екскурсії відбулась лекція про історію розвитку телекомунікаційної та радіотехнічної галузі, де на прикладі представлених експонатів розглядались основні технічні рішення, що обумовили сучасний стан світової телекомунікаційної галузі від перших примітивних проводових засобів електрозв’язку до сучасних потужних транспортних телекомунікаційних та радіомереж. Відмічено історичні досягнення та видатні особи, що стояли в перших рядах вчених, інженерів та винахідників під час початкових кроків розвитку галузі електронних комунікацій, які, наприклад, спромоглись організувати радіозв’язок на відстані тисячі кілометрів не маючи таких звичайних нам підсилювальних приладів як електронні лампи та транзистори.

Студенти мали нагоду ознайомитись із розвитком електронної вимірювальної та побутової техніки, якими користувалося старше покоління. При цьому, основний аспект лекції  був зосереджений на висвітленні принципів роботи апаратури збереження, передачі та відтворення інформації, а також на можливостях поступового удосконалення технічних, ергономічних та естетичних характеристик із появою нової елементної бази електроніки та мікроелектроніки. Особливо широко представлена експозиція засобів обчислювальної техніки від механічних рахівниць до перших електронних калькуляторів та комп’ютерів, що займали цілі кімнати та оперували обсягами пам’яті лише у декілька кілобайт. Такі зовнішні носії цифрових даних мали великі розміри та  зберігали інформацію на магнітних дисках або  магнітних стрічках обсягом лише декілька мегабайт. Звичайно, такі параметри натепер викликають лише дивування та посмішки, але тим не менш основні принципи збереження цифрових даних були закладені в той час, а більшістю із модернізованих подібних засобів ми користуємося і досі.

Цікавим, також виявилась експозиція, присвячена розвитку засобів відтворення фото та відеоінформації, яка представлена в музеї в окремому залі. На теперішній час все це здається примітивним, але саме тоді сформувались основні засади технології збереження та передачі мультимедійної інформації, теорії сприйняття зображень людиною, відчуття кольору, тощо. Саме результати перших досліджень та теоретичних доробок фото та кіноіндустрії на початку минулого сторіччя  є базою, наприклад, для роботи сучасних систем кодування та захисту інформації електронних комунікацій.

Паралельно ознайомленню із технічною експозицією музею розглядалась історія Хмельницького національного університету та історія м. Хмельницького, що представлена на стендах у вигляді стародавніх фотографій.

Гарант ОП
к.т.н., доцент Олег ПИВОВАР