12 квітня 2025 року в Хмельницькому національному університеті відбувся традиційний захід – День відкритих дверей, який зібрав чимало майбутніх вступників, їхніх батьків, а також усіх, хто цікавиться сучасною освітою та професіями майбутнього. Активну участь у заході взяла кафедра телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій (ТМІТ). Представники кафедри підготували змістовну та динамічну програму, яка дозволила гостям ближче познайомитися з особливостями навчання, матеріально-технічною базою, новими освітніми програмами, а також отримати відповіді на всі актуальні питання.


Одним з ключових елементів презентації стала демонстрація промо-ролика нової освітньо-професійної програми “Електронні системи та мережі комунікацій (ЕСМК)”, яка вже незабаром буде реалізована на кафедрі.
Також кафедра організувала майстер-класи, екскурсії лабораторіями та демонстрацію інноваційного обладнання. Відвідувачі мали змогу побачити сучасні навчальні лабораторії: Аудіовізуальних систем (231), Інформаційно-комунікаційних систем (4-234), Радіотехнологій електронних комунікацій (4-236), Кіберфізичних систем та штучного інтелекту (4-238), Електронної та оптичної схемотехніки (4-402). Всі лабораторії оснащені сучасним обладнанням і стендами, які дозволяють студентам не лише здобувати теоретичні знання, а й активно формувати практичні компетентності, працюючи з технологіями майбутнього. Частина лабораторій створена за підтримки партнерів кафедри, роботодавців – провідних компаній у сфері телекомунікацій: ТОВ «X-City», АТ ДП «Новатор», АТ «Укртелеком», ТОВ «ITT», ТОВ «Ліфт-стандарт» та інших (https://tmit.khmnu.edu.ua/kafedra/materialno-texnichne-zabezpechennya/).


Ознайомлення з освітньою програмою “Електронні системи та мережі комунікацій”
Під час заходу викладачі кафедри презентували ключові особливості та перспективи спеціальності G5: “Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка”, в межах якої реалізується програма «ЕСМК».
Майбутні абітурієнти отримали вичерпну інформацію щодо актуальності сучасних електронних комунікацій. Провідні викладачі кафедри відповіли на запитання абітурієнтів, які стосувалися особливостей вступу на різні рівні навчання (ОР «бакалавр», ОР «магістр», ОР «доктор філософії (PhD)»), а також презентували проривні напрямки, які вивчаються на спеціальності і на поточний момент, у зв’язку з тенденцією інформатизації всіх сфер життя, є надзвичайно актуальними та затребуваними роботодавцями з багатьох галузей суспільства, особливо інформаційно-комунікаційного спрямування.
Сучасні електронні комунікації — це поєднання універсальних програмних платформ інженерного проєктування (Matlab, Mathcad, COMSOL Multiphysics), мов програмування (HTML, CSS, PHP, JavaScript, C++, Python), програмних середовищ мікроконтролерів (PIC, AVR, STM, ARM, MSP), систем створення мультимедійного контенту (Pinnacle Studio, Premiere Pro), систем автоматизованого проєктування телекомунікаційних систем (Multisim, Altium Designer, Proteus, LabVIEW, HyperLynx) з головним технологічним досягненням людства — можливістю отримання та обміну інформацією в будь-який час доби й у будь-якій точці земної кулі завдяки створенню високорозвиненої інфраструктури телекомунікаційних систем і комп’ютерних INTERNET-мереж нового покоління (мобільних, супутникових, сенсорних) та їх інтеграції.
Навчання за освітньою програмою ЕСМК на кафедрі ТМІТ надає можливість отримати фундаментальні знання з принципів функціонування, проєктування, програмування та експлуатації сучасних телекомунікаційних, інформаційних систем і Інтернет-мереж, а також оволодіти сучасними технологіями мобільного зв’язку та радіодоступу (LTE / UMTS / Wi-Fi / WiMAX). Майбутні фахівці опановують сучасні хмарні технології, технології віртуалізації інформації, сучасні інформаційні системи, які використовуються для автоматизації різних напрямків діяльності, та набувають практичних навичок з їх програмування. Відмінною особливістю освітньої програми ЕСМК є отримання теоретичних та практичних знань з розробки й використання систем і технологій для створення мультимедійного контенту, оволодіння апаратними й програмними засобами запису, обробки й синтезу медіаінформації для потреб ігрової, кіно-, телевізійної та розважальної індустрій. Новим аспектом освітньої програми ЕСМК є здобуття теоретичних і практичних навичок у рамках концепції IoT (Internet of Things) — обчислювальних мереж, які застосовуються під час побудови розумних будинків і міст (Smart Home/Smart City), а також цілих регіонів і країн. Важливою складовою програми є основи авіоніки, пілотування та навігації безпілотних літальних апаратів (БпЛА) та дронів.




Майстер-клас з керування FPV-дронами. Майбутні абітурієнти здобувають перші навички роботи з дронами
Безперечно, найбільшу увагу абітурієнтів привернув майстер-клас “Симулятор польоту FPV-дронів – Freerider”, який провели студенти кафедри ТМІТ (гр. ТР2-22-1) Максим ТРОХИМЧУК та Нікіта БАРАБАШ.
Абітурієнти отримали первинні навички з керування та пілотування дронів у різних кейсах та завданнях, спробували себе у ролі пілотів, набули навичок роботи з пультами керування, налаштування режимів роботи, швидкості, маневрів дронами. Розібралися з типами та структурою побудови сучасних БпЛА, а також з можливістю їхньої роботи в режимі FPV (First Person View). Оволодіння теоретичними основами керування БпЛА, методиками їх керування, навігації та пілотування студенти кафедри ТМІТ здобувають у рамках дисципліни «Системи керування та позиціювання аерокосмічних платформ».

Майстер-клас з керування FPV-дронами. Симуляція польоту реального FPV-дрона
Такий захід, як День відкритих дверей, показав, що сучасна молодь усвідомлює перспективність проривних напрямків розвитку інформатизованого суспільства. Майбутній фахівець — це фахівець, який володіє не лише програмуванням, а й передовими технологіями, а саме технологіями електронних комунікацій, технічними засобами, приладами та кіберфізичними системами, засобами мультимедіа, БпЛА, засобами захисту інформаційно-комунікаційних систем, технологіями штучного інтелекту та їх прикладним застосуванням для впровадження мереж 5G та інтелектуальних мереж 6G — у рамках освітньо-професійних програм кафедри ТМІТ. Отже, освітні програми кафедри ТМІТ — це саме той фундамент, який дозволяє майбутнім фахівцям бути конкурентоспроможними на глобальному ринку ІТ та телекомунікацій.
д.т.н., професор кафедри ТМІТ Юлій БОЙКО