22.07.2024 на кафедрі телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій (https://tmit.khmnu.edu.ua/) відбувся круглий стіл гарантів та групи забезпечення ОПП першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти із представниками роботодавців. На кафедру завітала з пропозиціями та матеріальною допомогою заступниця директора телекомунікаційної компанії ТОВ “Х-CITY” Яна БОЖОК. Пані Яна є випускницею кафедри і безпосередньо володіє інформацією щодо змісту навчального процесу, неодноразово приймала участь у обговорення змісту ОПП різного рівня. На основі рекомендацій та пропозицій пані Яни як досвідченої фахівчині за спеціальністю «Електронні комунікації та радіотехніка», її професійного досвіду, актуальних викликів та трендів в галузі «Електроніка, автоматизація та радіотехніка» викладачі неодноразово здійснювали коригування змісту навчальних дисциплін відповідно до наукових досягнень і сучасних практик у галузі.
Компанія ТОВ «Х-CITY» є провідним провайдером телекомунікаційних послуг на Хмельниччині. Основною діяльністю компанії «Х-CITY» є надання послуг доступу до міської інфокомунікаційної мережі та мережі Інтернет для фізичних та юридичних осіб як за допомогою волоконно-оптичної Ethernet мережі, так і за допомогою інших технічних засобів. При побудові телекомунікаційної мережі компанії «X-City» використовується обладнання відомих фірм, постійно проводиться модернізація ліній зв’язку, що дозволяє створити потужне телекомунікаційне середовище і надавати абонентам якість і високу швидкість з’єднання.
Як зазначила в ході круглого столу заступниця директора компанії «Х-CITY» Яна БОЖОК, керівництво компанії дуже відповідально підходить до підбору персоналу. Компанія здійснює підбір кваліфікованих спеціалістів та забезпечує їх усім необхідним для продуктивної та ефективної праці. Отже, робота з надання пропозицій, контролю змісту робочих програм навчальних дисциплін та вмісту ОПП, а також матеріальна підтримка єдиної в області профільної кафедри «Телекомунікації, медійні та інтелектуальні технології» Хмельницького національного університету є пріоритетним напрямком ТОВ «Х-CITY».
В рамках надання пропозицій пані Яна наголосила на актуальних напрямках діяльності ТОВ «Х-CITY». Зокрема, компанія активно впроваджує технологію GPON (Gigabit Passive Optical Network) на мережах абонентського доступу. Надійний інтернет, який не залежить від електричного живлення, це – оптоволоконне підключення (PON) від X-CITY.
Оптоволоконне підключення дозволяє кільком користувачам одночасно користуватись інтернетом без падіння швидкості. Це особливо важливо, коли всі користувачі підключені до Wi-Fi одночасно. Таким чином, кафедра отримала пропозицію щодо коригування змісту робочої програми курсу «Мережі абонентського доступу» (для здобувачів першого «бакалаврського» рівня вищої освіти) та поглиблений розгляд в межах дисципліни технологій організації багатостанційного доступу на PON-мережах, розгляд прогресуючої технології розгортання широкосмугової телекомунікаційної мережі типу FTTH (Fiber to the Home) яка поряд з технологією FTTB (Fiber To The Building — «Оптика до будинку») є пріоритетною для компанії.
В рамках круглого столу з роботодавцем представники робочих груп та гаранти ОПП надали пропозицію утворити кафедрою телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій лабораторію компанії «Х-CITY». Така пропозиція знайшла повну підтримку пані Яни, яка запевнила представників кафедри щодо подальшої плідної підтримки кафедри, надання актуального і важливого обладнання для формування фахових компетентностей у здобувачів бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти за спеціальністю «Електронні комунікації та радіотехніка» для підготовки конкурентоспроможних фахівців галузі.
В рамках спонсорської допомоги (в два етапи) заступник директора ТОВ “ Х-CITY ” Яна БОЖОК передала сучасне лабораторне устаткування та засоби радіотелекомунікацій від імені ТОВ “ Х-CITY ” для покращення матеріальної бази освітньої програми «172 – Електронні інформаційно-комунікаційні системи та мережі» другого (магістерського) рівня вищої освіти. Загальна вартість обладнання складає понад 45 тис. грн. (https://tmit.khmnu.edu.ua/kafedra/materialno-texnichne-zabezpechennya/).
Кафедра звернулась до ТОВ «Х-CITY» щодо підтримки у придбанні обладнання для забезпечення матеріально-технічною базою дисциплін «Програмно-конфігуровані системи передавання, приймання та обробки інформації» та «Системи керування та позиціювання аерокосмічних платформ».
До переліку переданого обладнання входить:
- Векторний аналізатор мереж Nano-VNA-F V2 для дослідження високочастотних пристроїв до 3ГГц (2 шт.).
- Комплект RTL-SDR-V3 радіоприймачів для дослідження способів цифрової обробки радіосигналів (3шт).
- Комплект SDR радіостанції для аналізу параметрів та характеристики наскрізних трактів радіоканалів та оптимізації передачі мультимедійної інформації.
- Комплект радіообладнання Radiomaster TX16S для створення віртуальної лабораторії та симулятора FPV-дронів в рамках вивчення систем керування та позиціювання аероплатформ;
- Відео шолом для керування FPV -дронами типу Skyzone Cobra V4-5G.
Передача обладнання на кафедру телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій в рамках спонсорської допомоги компанії ТОВ «Х-CITY»
Устаткування має високий рівень універсальності застосування як для навчальних завдань, так і науково-технічної роботи викладачів кафедри ТМІТ. Такі новітні сучасні прилади та приладдя планується використовувати в першу чергу під час проведення практичних та лабораторних аудиторних занять із дисциплін професійної підготовки магістрів за ОПП «Електронні інформаційно-комунікаційні системи та мережі» (https://khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/op/m/172-eiksm-2023.pdf), введеної у дію у 2023р., а саме:
- Завадостійкість та інформаційна безпека інфокомунікацій.
- Програмно-конфігуровані системи передавання, приймання та обробки інформації.
- Апаратно-програмне забезпечення інформаційно-комунікаційних систем та мереж.
Передане апаратно-програмне забезпечення буде застосовуватись для більш досконалого вивчення освітніх компонент бакалаврів за однойменною ОПП Електронні інформаційно- комунікаційні системи та мережі» (https://khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/op/b/172-eikcm-2023.pdf), що введена в дію із 2023р., а саме дисциплін професійної підготовки:
- Антенні пристрої та системи.
- Системи рухомого радіозв’язку та навігації.
- Цифрове, телевізійне, звукове та мультимедійне мовлення.
Крім використання у навчальному процесі таке високотехнологічне устаткування необхідне для проведення наукової діяльності викладачів та студентів кафедри ТМІТ (держбюджетних та госпдоговорних тем), а також для роботи студентського конструкторського бюро (СКБ) кафедри ТМІТ.
Заступниця директора ТОВ “Х-CITY” Яна БОЖОК, як представник роботодавців, зазначила важливість підготовки фахівців напрямку «Електронні комунікації та радіотехніка» («Телекомунікації та радіотехніка») і зокрема для працевлаштування у ТОВ “Х-CITY” та висловила впевненість, що активна співпраця компанії ТОВ “Х-CITY” і кафедри «Телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій» стане запорукою підготовки конкурентоздатних фахівців галузі.
Інформація кафедри ТМІТ