17 грудня 2024 року на кафедрі телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій відбувся круглий стіл з обговорення пропозицій стейкхолдерів та здобувачів освітнього рівня «магістр» спеціальності 172 «Електронні комунікації та радіотехніка» щодо вдосконалення освітньо-професійної програми (ОПП) «Електронні інформаційно-комунікаційні системи та мережі». У заході взяли участь представники роботодавців: директор Хмельницької філії АТ «Укртелеком», к.т.н., доцент Олексій ІВАНОВ, заступник директора телекомунікаційної компанії X-City Яна БОЖОК, а також здобувачі – студенти групи ЕКРм-23-1. Від кафедри в обговоренні взяли участь гарант ОПП – завідувач кафедри, д.т.н., професор Сергій ПІДЧЕНКО, члени робочої групи з підготовки проєкту ОПП та провідні викладачі кафедри.

Для кафедри телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій було важливо почути враження здобувачів від навчання за ОПП, отримати їх пропозиції, зауваження та побажання щодо вдосконалення освітнього процесу та підвищення актуальності змісту програми. Формат проведення круглого столу був особливо цінним завдяки присутності провідних роботодавців-стейкхолдерів, керівників базових підприємств телекомунікаційного сектора Хмельниччини, зокрема АТ «Укртелеком» і ТОВ «Х-СІТУ». Таким чином, на майданчику круглого столу зустрілися всі учасники освітнього процесу: здобувачі, викладачі та безпосередньо роботодавці, які очікують випускників на своїх підприємствах.

Кафедра телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій переконана, що проведення круглого столу з обговорення ОПП, а також синергія здобувачів, викладачів і роботодавців є запорукою якісної підготовки кваліфікованих кадрів для телекомунікаційного сектора Хмельниччини. Стейкхолдери мають змогу безпосередньо почути пропозиції здобувачів, а викладачі — гарант та члени робочої групи — оперативно реагувати на конструктивні зауваження й побажання, щоб привести зміст ОПП у відповідність до сучасних вимог. Це дозволяє охопити в освітніх компонентах, програмних результатах навчання та компетентностях актуальні для стейкхолдерів питання, що сприятимуть швидкій адаптації випускників до потреб виробництва та професійної діяльності.

Під час круглого столу здобувачі висловили пропозиції щодо вдосконалення ОПП, зокрема актуалізації та розширення практичної складової у вивченні засобів захисту інформації в межах дисципліни «Завадостійкість та інформаційна безпека інфокомунікацій». Студенти Ярослав КОЛОМІЄЦЬ і Максим КРИЖОВИЙ наголосили на необхідності розширення практичних занять, присвячених застосуванню детекторів для виявлення джерел несанкціонованого радіовипромінювання (наприклад, закладних пристроїв, прихованих камер і GPS-трекерів). Також вони запропонували посилити формування фахових компетенцій у сфері аналізу потенційних загроз інформаційній безпеці за допомогою технічних засобів. Подібні навички дадуть змогу здобувачам якісно забезпечувати захист робочого місця від несанкціонованих пристроїв, що є особливо актуальним у сучасних умовах.
Староста групи ЕКРм-23-1 Андрій СЛОБОДЯНЮК представив зважену пропозицію щодо вдосконалення курсів «Моделювання і оптимізація радіотехнічних засобів електронних комунікацій» та «Програмно-апаратні засоби інфокомунікацій з елементами штучного інтелекту» шляхом ознайомлення здобувачів із алгоритмами глибокого навчання (Deep Learning). Впровадження цих методів є важливим у зв’язку зі швидким розвитком інтелектуальних телекомунікаційних систем, адаптивних антенних решіток, технологій 6G та розумних мереж. Здобувачі акцентували увагу на таких алгоритмах: Convolutional Neural Networks – для обробки радіолокаційних і телекомунікаційних сигналів, аналізу спектрів і виявленя завад; Generative Adversarial Networks – для моделювання радіосигналів, генерації синтетичних даних для навчання нейромереж і імітації каналів зв’язку; Deep Reinforcement Learning – для оптимізації розподілу радіочастотних ресурсів, управління мережею та адаптації алгоритмів маршрутизації у телекомунікаційних системах.

У ході круглого столу ініціативи здобувачів були підтримані стейкхолдерами. Зокрема, директор АТ «Укртелеком» Олексій ІВАНОВ наголосив на важливості опанування здобувачами проривних технологій 5G, особливо в межах вивчення дисципліни «Програмно-конфігуровані системи передавання, приймання та обробки інформації». Заступник директора телекомунікаційної компанії X-City Яна БОЖОК підтвердила актуальність і важливість пропозицій здобувачів, а також наголосила на необхідності розгляду в межах освітньої програми питань щодо сучасних і майбутніх мережевих технологій. Зокрема, вона акцентувала увагу на ефективних сигнально-кодових конструкціях, методах мультиплексування та комутації, а також на опануванні студентами принципів функціонування інтелектуальних мереж.
У межах жвавої та конструктивної дискусії члени робочої групи та гарант отримали чіткі, конкретизовані пропозиції щодо вдосконалення навчального процесу. Окремо було обговорено питання забезпечення академічної доброчесності під час підготовки кваліфікаційних магістерських робіт.
Здобувачі освітнього рівня «магістр» відзначили значну роботу кафедри та університету щодо оновлення навчальних лабораторій, а також висловили подяку стейкхолдерам за підтримку, зокрема за надані зразки обладнання, які були передані на кафедру.
Надані пропозиції здобувачами і стейкхолдерами були обговорені на засіданні кафедри телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій» Протокол №6 від 17.12.24р. Прийнято рішення підтримати пропозиції надані в ході «круглого столу» та внести корективи до освітніх компонент.
За підсумками «круглого столу» було досягнуто конструктивного діалогу між здобувачами, викладачами та роботодавцями, що сприяло формуванню актуальних напрямів удосконалення ОПП. Обговорені пропозиції щодо змістового наповнення дисциплін, посилення практичної підготовки та інтеграції сучасних технологій знайшли підтримку серед стейкхолдерів та кафедри. Прийняті рішення сприятимуть підвищенню якості підготовки фахівців у сфері телекомунікацій, забезпечуючи відповідність освітнього процесу сучасним вимогам галузі.
Куратор групи ЕКРм-23-1, д.т.н., професор Юлій БОЙКО