30.08.2024 за ініціативою стейкхолдерів-роботодавців лідера телекомунікаційного сегмента на Україні компанії АТ «Укртелеком» (Хмельницької філії) та телекомунікаційної компанії ТОВ “ITT” на кафедрі «Телекомунікації, медійні та інтелектуальні технології» відбувся круглий стіл з обговорення пропозицій по вдосконаленню освітньо-професійних програм (ОПП) освітньо-кваліфікаційних рівнів (ОКР) «бакалавр» та «магістр» спеціальності 172 «Електронні комунікації та радіотехніка». У круглому столі прийняли участь роботодавці – директор Хмельницької філії АТ «Укртелеком» к.т.н., доцент Олексій ІВАНОВ та головний інженер телекомунікаційної компанії ТОВ «ІТТ» Олександр ЛАДУНЕЦЬ, гарант ОПП ОКР «бакалавр» доцент Олег ПИВОВАР, гарант ОПП ОКР «магістр» – професор Сергій ПІДЧЕНКО, представники проектної групи забезпечення ОПП: професор Юлій БОЙКО, доцент Віктор СТЕЦЮК, доцент Віктор МІШАН, науково-педагогічні працівники кафедри ТМІТ.
Круглий стіл з обговорення пропозицій до ОПП 172 «Електронні комунікації та радіотехніка » ОКР «бакалавр» та ОКР «магістр» з стейкхолдерами від АТ «Укртелеком» та ТОВ «ITT»
Головує директор Хмельницької філії АТ «Укртелеком» к.т.н., доцент Олексій ІВАНОВ
В ході круглого столу із гарантами, проектною групою забезпечення, завідувачем кафедри та провідними викладачами кафедри директор АТ «Укртелеком» Олексій ІВАНОВ розповів основні реалії та перспективні напрямки розвитку акціонерного товариства. Це особливо цінне для кафедри «Телекомунікації, медійні та інтелектуальні технології» як єдиної в області яка спеціалізується на фаховій підготовці випускників з інформаційно-комунікаційних технологій, електроніки, автоматизації, телекомунікаційних мереж.
Обговорення в ході круглого столу перспектив розвитку телекомунікаційного сектору Хмельниччини на прикладі АТ «Укртелеком»
Компанія АТ «Укртелеком» здійснює масштабне впровадження оптичних мереж за технологією GPON (Gigabit Passive Optical Network), що дозволяє забезпечити високошвидкісний доступ до Інтернету з пропускною здатністю до 1 Гбіт/с. Ця технологія забезпечує стабільність і високу якість зв’язку, навіть при одночасному використанні кількох сервісів, таких як Інтернет, IP-телебачення та телефонія. Для підвищення якості та надійності послуг АТ «Укртелеком» активно впроваджує нове сучасне мережеве обладнання від провідних виробників, таких як Cisco, Huawei та ZTE. Це обладнання підтримує новітні стандарти зв’язку та дозволяє ефективно обслуговувати великий обсяг трафіку. Зокрема, впроваджуються рішення для покращення магістральних та транспортних мереж, включаючи роутери та комутатори з підтримкою MPLS (Multiprotocol Label Switching — багатопротокольна комутація за мітками) та IPv6 (Internet Protocol version 6). Крім того Олексій ІВАНОВ наголосив на перспективах компанії. Тобто окреслив ті напрямки які мають лягти в основу вдосконалення освітніх програм, дисциплін кафедри для того щоб в найближчий перспективі здійснювати підготовку конкурентоздатних на ринку праці спеціалістів обізнаних в нових технологіях. Завдяки впровадженню інноваційних технологій АТ «Укртелеком» прагне стати провідним постачальником телекомунікаційних послуг в Україні, пропонуючи високошвидкісний доступ до Інтернету, надійні та безпечні мережеві рішення, а також новітні послуги зв’язку для бізнесу та споживачів. Компанія планує подальше розширення покриття оптичними мережами (GPON), розвиток 5G-інфраструктури, а також впровадження рішень на базі хмарних технологій та Інтернету речей (IoT).
Представники від кафедри, викладачі кафедри, гарант, завідувач кафедри відреагували на окреслені директором АТ «Укртелеком» та головним інженером ТОВ «ITT» перспективи і прийняли рішення розглянути на наступному засіданні кафедри пропозиції стейкхолдерів до коригування змісту робочих програм і наповнення навчальних дисциплін бакалаврського та магістерського рівня вищої освіти: «Транспортні мережі електронних комунікацій», «Інтернет технології та інформаційні ресурси», «Цифрові системи комутації та розподілу інформації у телекомунікаційних мережах», «Програмно-конфігуровані системи передавання, приймання та обробки інформації», «Апаратно-програмне забезпечення інформаційно-комунікаційних систем та мереж», «Системний аналіз інформаційно комунікаційних систем та мереж» з метою глибинного охоплення питань розвитку 5G-телекомунікаційної інфраструктури, а також вивчення рішень на базі хмарних технологій та Інтернету речей (IoT).
Отримана в ході круглого столу інформація від роботодавців АТ «Укртелеком» та ТОВ «ITT», надані концептуальні пропозиції дозволять здійснити підготовку здобувачів за спеціальністю 172 «Електронні комунікації та радіотехніка» які оволодіють сучасними технологіями, а також підготовку фахівців здатних реалізовувати інноваційні проекти у сфері телекомунікацій та радіотехніки, від розробки і впровадження високошвидкісних оптичних мереж до створення систем бездротового зв’язку нового покоління.
Надані стейкхолдерами пропозиції були обговорені на засіданні кафедри. Зокрема, до лабораторного практикуму з курсу «Програмно-конфігуровані системи передавання, приймання та обробки інформації» додано роботи по вимірюванню рівнів сигналів та завад з використанням програмно-конфігурованих систем (RTL-SDR), використання програмно-конфігурованих комплексів для радіоконтролю (RTL-SDR). До курсу «Завадостійкість та інформаційна безпека інфокомунікацій» додано практикум по вивченню заходів щодо інформаційного захисту локальної робочої телекомунікаційної станції. До курсу «Цифрові системи комутації та розподілу інформації в телекомунікаційних мережах» додано питання щодо вивчення особливостей управління конфігурацією комутатора, уникнення петель комутації, розгляд основних атак, що пов’язані з комутаторами.
Юлій БОЙКО, професор кафедри ТМІТ