Відповідно до графіку проходження професійної практики 19 жовтня 2023 р. здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» прийняли участь у відкритому занятті та майстер-класі, які провели співробітники ― професіонали-практики лідера телекомунікаційного сегмента України компанії ПАТ «Укртелеком». Заняття провели старший інженер електрозв’язку ПАТ «Укртелеком» Віктор ДЗЮБАК та старший інженер відділу моніторингу телекомунікаційних мереж Валентин НАУМЕНКО. В заході прийняв участь гарант магістерської освітньої програми, завідувач кафедри телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій, доктор технічних наук, професор Сергій ПІДЧЕНКО та куратор групи ТРм-22-1, керівник професійної практики від університету, доктор технічних наук, професор Юлій БОЙКО.
Акціонерне товариство «Укртелеком» — найбільший оператор фіксованого зв’язку в Україні. Компанія надає широкий спектр електронних комунікаційних послуг в усіх регіонах країни. Уже багато років її справедливо вважають лідером серед провайдерів фіксованого інтернету. Укртелеком має найбільше інтернет-покриття та найрозгалуженішу оптичну мережу в Україні.
У 2011 році компанія заснувала оператора «ТриМоб», який надає послуги мобільного зв’язку за технологією UMTS/WCDMA. У 2015 році Укртелеком розпочав масштабну модернізацію мережі.
Акціонерне товариство «Укртелеком» – одна з найбільших телекомунікаційних компаній в Україні, що пропонує своїм клієнтам у всіх регіонах країни практично всі види сучасних телекомунікаційних послуг. Як інфраструктурний оператор Укртелеком фокусується насамперед на розвитку швидкісної оптичної мережі інтернет-доступу, зокрема протягом останніх років втілює проєкт заміни мідних кабелів на оптичні. На початок 2021 року мережа інтернет-доступу Укртелекому охоплює 3322 населених пункти, понад 2000 територіальних громад, медичних і навчальних закладів підключено до оптичної інтернет-мережі оператора. Укртелеком один з найбільших платників податків та роботодавців у галузі.
Компанія надає практично всі види сучасних телекомунікаційних послуг — телефонний зв’язок; доступ до інтернету; інтерактивне телебачення.
Для мешканців багатоквартирної забудови та приватного сектору ПАТ «Укртелеком» пропонує оптичний інтернет до 200Мбіт/c.
Основні переваги надання послуг ПАТ «Укртелеком»:
- Покриття у більшості населених пунктів. Укртелеком – це стабільний зв’язок навіть у найвіддаленіших куточках країни: інтернет, домашній телефонний зв’язок та MEGOGO ТV тощо;
- Всі послуги в одному рахунку. Оплата послуг відбувається єдиним рахунком за Інтернет, домашній телефонний зв’язок та MEGOGO TV не виходячи з дому;
- Технічна підтримка. Для зручності користувачів працює щоденна сервісна підтримка. Спеціалісти «Укртелеком» допоможуть вирішити будь-яке технічне питання!
- Економія. Доступний Інтернет та телефонія за привабливими цінами. Компанія регулярно пропонує широкий спектр акцій та цікавих пропозицій що дозволяє істотно економити на оплаті хостингу.
- Легке підключення.
- Всі послуги від одного провайдера. Укртелеком пропонує всі електронні комунікаційні та інші послуги з одних рук: Інтернет, MEGOGO TV у HD-якості, домашній телефонний зв’язок. Єдиний провайдер, надзвичайні можливості, найкращий вибір!
Укртелеком – провайдер №1 в Україні за кількістю абонентів інтернет.
Обираючи Інтернет Укртелеком споживачі отримують стабільний інтернет високої якості відповідний високим стандартам. Оптичний інтернет від Укртелеком забезпечує швидкість до 1000 Мбіт/с, а користуючись інтерактивним ТБ доступом більше ніж до 140 каналів з можливістю перемотування, паузою і архівом.
Укртелеком пропонує практично всі види сучасних електронних комунікаційних послуг, а саме: для домашніх користувачів: телефонія; інтернет; інтерактивне TV; для бізнес-клієнтів: оптичний інтернет; передача даних та інтернет; інтернет-телефонія; телефонія; хмарна АТС; дата-центр; організації віртуальних приватних мереж (VPN); номери для організації «гарячих» ліній; зарубіжні хмарні сервіси; захист від DDoS атак; TV бізнес.
В ході майстер-класу студенти гр. ТРм-22-1 ознайомились з матеріальною базою підприємства ПАТ «Укртелеком» Хмельницької філії, отримали практичні рекомендації та настанови щодо принципів експлуатації телекомунікаційного обладнання. Зокрема Віктор ДЗЮБАК ознайомив студентів з принципами роботи, обладнанням комутаційної телекомунікаційної системи 5ESS (Lucent Technologies) — універсальної цифрової телефонної станції з розподіленим керуванням (АТС).
Ця АТС відноситься до типу «Class-5». Весь діапазон функцій системи 5ESS реалізується у трьох типах модулів: адміністративного AM, комунікаційного CM та комутаційного SM.
Віктор ДЗЮБАК наочно продемонстрував специфіку архітектурної побудови модулів. Студенти отримали навички щодо обслуговування та монтажу модулів. Кожен модуль складається з багатьох мікропроцесорів, зв’язок між якими здійснюється за допомогою внутрішньої цифрової мережі, що об’єднує всі модулі системи.
В ході майстер-класу професіонал-практик надав студентам навички щодо роботи із системами електроживлення АТС. Студенти відвідали та пройшли підготовку на стояках основного та резервного електроживлення станції, роботи з кросовим обладнанням (R&M). Віктор ДЗЮБАК поділився з студентами методикою розподілу телефонних номерів, кодів по областям так і на теренах Хмельницької області, надав фахову інформацію щодо специфіки обслуговування комутаційного обладнання, оптичних комунікацій, концепції подальшого розвитку телекомунікаційного обладнання в Україні та світ. Акценти в рамках відкритої лекції були розставлені на наданні IP- послуг та телефонії в рамках глобального поширення технології пакетної комутації каналів на телекомунікаційних мережах України. Не оминув в своїй лекції Віктор ДЗЮБАК і історичні віхи в розвитку телекомунікаційного обладнання, починаючи з апаратури IКМ-30 та декадних та координатно-крокових АТС.
Наступна частина лекції торкнулась принципів та специфіки роботи автоматизованих систем керування обладнання. Зокрема студенти отримали інформацію щодо організації регіональних центрів комутації, вузлів автоматичної комутації, центрів компетенції та управління. Студенти отримали навички оперативного визначення аварій на проводових телекомунікаційних мережах, принципи ідентифікації їх типів за особливими кодовими ідентифікаторами, контролю функціонування мережі області.
Другу частину відкритих занять з здобувачами провів старший інженер відділу моніторингу мереж Віктор НАУМЕНКО. В ході лекції студенти познайомились з принципами функціонування регіональних системи автоматизованого контролю та керування роботою телекомунікаційних мереж. Важлива інформація щодо визначення пріоритетності аварій в системі управління та контролю телекомунікаційних мереж, типів мережних аварій, системи ETOS (EPRASYS Telco Operations Support) обліку аварій в мережах і оперативного усунення аварій шляхом координації аварійних бригад, для вирішення завдань автоматизації процесів технічної експлуатації та розвитку мереж на основі CPM – системи управління ефективністю та SRM системи автоматизованого і діджиталізованого контролю процесів управління та моніторингу телекомунікаційних мереж. В своїй лекції Віктор НАУМЕНКО торкнувся особливостей обслуговування пасивних оптичних телекомунікаційних мереж за технологією GPON (Gigabit Passive Optical Network), важливих аспектів функціонування транспортних мереж високої продуктивності побудованих за концепцією SDH (Synchronous Digital Hierarchy), зокрема функцій ефективне управління мережею.
Плідна і продуктивна робота професіоналів-практиків в рамках майстер-класів і відкритих лекцій із залученням студентів до розв’язання реальних робочих ситуацій які супроводжують обслуговування та управління телекомунікаційними мережами є джерелом набуття фахових компетентностей, практичного досвіду опанування принципами і методиками роботи з телекомунікаційним обладнанням, системами контролю, діагностики, розподілу інформації тощо є запорукою підготовки кваліфікованих кадрів які в найближчому майбутньому мають продовжити процеси розбудови телекомунікаційного сегменту Хмельницької області та України.
Куратор ТРм-22-1
д.т.н., професор Юлій БОЙКО